SÜREÇ SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
İlk adımdan son adıma kadar kusursuz hizmet anlayışımızın aşamalarını aşağıda görebilirsiniz.
Kurbanlıklar nasıl seçiliyor?
1.
Adım
Kurbanlık vasfını taşıyan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tespiti ve tedariki bu konudaki uzman ekibimiz tarafından yapılır.
Kurbanlıklar nerede ve nasıl kesiliyor?
2.
Adım
Kurbanlıklar bayramın birinci günü Afyonkarahisar’daki modern tesislerimizde veteriner hekim, gıda mühendisi ve noter gözetiminde, tüm hijyen, gıda güvenliği kurallarına ve İslami usullere uygun olarak adınıza vekâleten kesilir.
Kurban etleri nasıl parçalanıyor?
3.
Adım
h
Kurban etleri bir süre soğuk hava depolarımızda dinlendirilir. Büyükbaş kurban etleri, kemiksiz hale getirilip tüketime hazır şekilde parçalara ayırılır. Küçükbaş kurban etleri ise kemikli olarak parçalanır.
Paketleme ve teslimde nelere dikkat ediliyor?
4.
Adım
Tüketime hazır şekilde parçalara ayrılan kurban etleriniz özel ambalaj ve kolilerle paketlenir. Kurban etleriniz soğutuculu kapalı araçlarda ve soğuk zincir korunarak adresinize teslim edilir.
FARKLARIMIZ FARKLARIMIZ NELER?
Kurbanınızın geçerli olabilmesi için dini açıdan gereken tüm şartları büyük bir hassasiyetle yerine getiriyoruz.
Kurbanınız Emin Ellerde Danet ile size ulaştırdığımız kurban etleri, vekâleten bizzat adınıza kesilen kurbanlıkların etlerdir. Danet’te kurban etleriniz diğer kurbanlıkların etleriyle karıştırılmaz.
Herkese Adil Dağıtım Parçalama işlemi her hisse sahibine kurbanlığın her bölgesinden eşit ve adaletli parçalar düşecek şekilde yapılır. Danet’te kurban hisselerinin adil dağıtımı esastır.
Fazlası Var, Eksiği Yok Kurbanlarınızdan taahhüt ettiğimiz miktardan fazla et çıkarsa bu miktar asla başka bir hisseye aktarılmaz, size gönderilir. Danet’te kurban etinizin fazlası olabilir ama eksiği olmaz.
Soğutuculu Araçlarda Teslimat Kurban etlerinin bayram içinde dağıtılması ve yenilmesi tüm kurban sahipleri için oldukça önemli bir konu. Bu yüzden Danet, kesilmiş, parçalanmış ve tüketime hazır kurban etlerini taahhüt ettiği günde, soğutucu araçlarla evinize teslim eder.
Salgına Karşı Önlemler Tesislerimizde kurban işlemleri salgına karşı tüm hijyen tedbirleri alınarak yapılmaktadır.
Onaylı Dezenfektan Kullanımı Tüm çalışma alanlarında Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanları bulunduruyor ve personelimizin bu dezenfektanları kullanmasını sağlıyoruz.
Maske ve Sosyal Mesafe Tüm personelin sürecin her aşamasında maske kullanmasını ve sosyal mesafe kurallarına uymasını sağlıyor ve denetliyoruz.
Ateş Ölçümü Her vardiya giriş ve çıkışında ateş ölçümü yapıyor ve personellerimizin sağlık durumlarını sürekli gözetim altında tutuyoruz.
DANET HAKKINDA
1975’ten beri Afyonkarahisar’dan aldığımız güç ile Dünya’nın dört bir yanında milyonlarca sofraya her gün misafir oluyoruz. Türkiye’nin önde gelen et ve et ürünleri üreticilerinden biri olarak “Eve Teslim Kurban” hizmetimizle Kurban Bayramı’nda da yanınızdayız.
SERTİFİKA SERTİFİKALARIMIZ
Helal sertifikamıza, işletme onay belgemize ve diğer kalite belgelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.